Puheenjohtajan tervehdys

Tervehdys kaikille,

Vuosi 2020 on jo hyvän aikaa ollut käynnissä, ja maailmanjärjestystä sekä uutisia hallitsee juuri nyt lähes täysin yksi teema; koronaviruksen aiheuttama pandemia. Samalla myös tämän kirjelmän alkuperäinen aihe muuttui pakon edessä hieman alkuperäisestä tarkoituksestaan, mutta yritetään saada mukaan koronavapaatakin asiaa.  

Joka tapauksessa viruksella on luonnollisesti vaikutuksia myös yhdistys- ja seuratoimintaan. KSS:nkin toiminta on varmasti hetken ajan hiljaisempaa, kun yleinen aktiviteetti pysähtyy, mutta muuten suoranaisia huolenaiheita moniin isompiin yhdistyksiin verrattuna, yrityksistä puhumattakaan, on aika vähän. Kun ei ole toimitiloja, työntekijöitä, palkkioita, tai edes kokouspullia, ei myöskään kiinteitä tai ”turhia” kuluja juurikaan synny. Toiminnan kustannukset kohdistuvat pääasiassa tapahtumiin ja niiden järjestämiseen. Näistä merkittävin, ja samalla arvokkain on tietenkin joulukuinen Itsenäisyyspäivän juhlatilaisuus, johon on sentään vielä pitkä aika.

Muilta osin, jos epidemiatilanne ei lähiaikoina hellitä, ehkä kuitenkin kestämme yhden suomalaisen Vapun tai Juhannuksen juhlinnan väliin jäämisen, kun jopa Olympialaiset, jääkiekon MM-kisat ja sen kylkeen jo perinteeksi muodostuneet KSS Lätkäbileet sekä ennen kaikkea Kööpenhaminaan kesäkuulle suuresti odotettu Huuhkajat-jalkapallojuhla siirtyvät vuodella eteenpäin? Hyvää sietää odottaa.

Kun yleinen tilanne maailmalla on pysähtynyt, on luontevaa kääntää katseet menneeseen. Kuka esimerkiksi tietää, että tänä vuonna 116 vuotta täyttävä KSS on Tukholman seuran jälkeen maailman toiseksi vanhin ulkosuomalaisyhdistys? Näin pitkästä matkasta on kiittäminen monia tahoja, mutta ennen kaikkea jäseniä, joita ilman seuraa ei olisi olemassa.

Alta löydät tammikuun vuosikokouksessa valitun uuden johtokunnan tiedot. Otamme aina mieluusti vastaan hyviä ideoita tapahtumista ja muista suomalaisia kiinnostavista aktiviteeteista. Haluamme jatkuvasti myös olla mukana vahvistamassa ja kasvattamassa eri tavoin Tanskan ainutlaatuista suomalaisverkostoa, ja tässä olemmekin mielestäni viime aikoina hyvin onnistuneet. Tapahtumien lisäksi viestimme eri tiedotuskanavissa muun muassa verkkosivujen, uutiskirjeiden, Facebookin kautta, joita kannattaa seurata. Sähköpostiakin voi aina lähettää osoitteeseen info@suomalainenseura.dk

Nämä uutiskirjeet lähetetään jäsenien lisäksi myös kaikille sen erikseen tilanneille ja jotka ovat postituslistallamme. Jos haluat tukea toimintaamme ja liittyä jäseneksi vuodelle 2020, löytyvät maksutiedot alta. Vaikka summa ei ole vuositasolla kovin iso, saattaa juuri nyt lähiyrittäjäsi, kahvila, leipomo tai kampaaja kaivata tätä tukea enemmän. Jos et tiedä oletko jäsen, et todennäköisesti ole. Olemme lähettäneet ja lähetämme jatkossakin erillisen sähköpostivahvistuksen liittymisestä kaikille kuluvan vuoden jäsenille.

Pysykää turvassa ja kohti parempaa huomista.

Terveisin,

Timo Priha

Puheenjohtaja

Jäsenmaksut – Memberships

Tue Kööpenhaminan Suomalaisen Seuran toimintaa liittymällä jäseneksi. Jäsenmaksu vuodelle 2020 on 150 DKK / hlö. 

Voit liittyä kätevästi MobilePay-maksulla numeroon 28966. Laita sähköpostiosoitteesi viestikenttään. Vaihtoehtoisesti voit siirtää jäsenmaksun tilillemme 

Reg. nr. 1551
Tilinumero 8095728.

tai

IBAN: DK5830000008095728
BIC/SWIFT: DABADKKK.

Muista ilmoittaa sähköpostiosoitteesi viestikenttään. 

Kiitos tuestasi!

Timo Priha / Puheenjohtaja
Asja Jusufovic / Varapuheenjohtaja
Hilla Biermann / Sihteeri
Tomi Nyrhinen / Rahastonhoitaja
Lasse Pasila / Johtokunnan Jäsen
Eeva Heinonen / Johtokunnan jäsen
Sonja Hartomo / Johtokunnan jäsen
Ville Rautajoki / Johtokunnan jäsen
Sonja Karjalainen / Johtokunnan jäsen
Ismo Koponen / Johtokunnan varajäsen
Antti Mänttäri / Johtokunnan varajäsen
Krista Paulin / Johtokunnan varajäsen
Nadia Tammi / Johtokunnan varajäsen

Siirry sivun alkuun