Puheenjohtajan tervehdys

Tervehdys,

Käsillä on pidennetty superviikonloppu kun Suomi pelaa huomenna 23.3 Parkenilla ”uusintaottelun” Tanskaa vastaan jalkapallon EM-karsintojen avauksessa. Suomesta saapuu paikalle kannattajia eri reittejä pitkin arviolta n. 1700. Samaan aikaan suurlähetystön ovet auki suomalaisille äänioikeutetuille 22.3-25.3 välisenä aikana kevään eduskuntavaalien äänestystä varten. Kahvipannukin on kuumana, joten muistakaa käyttää ulkosuomalaisen äänioikeuttanne.

Tämän jälkeen jatkuu taas normaali arki, ja se jatkuukin seuratoiminnan osalta varsin mukavissa merkeissä. Uusi johtokunta on kokoontunut taas ideoimaan tulevan vuoden toimintaa, uusia ja uusvanhoja jäseniä on tullut mukaan tukemaan toimintaa tämänkin vuoden puolella, lasten liikuntakerho Pikkuleijonien toiminta on jatkunut aktiivisena tämän vuoden puolella, kevään ja kesän perinteiset tapahtumat kuten Vappu, Christiania-kierros, After Workit ja Juhannus ovat vielä edessä päin…

Kannattaa piipahtaa mahdollisuuksien mukaan joissain tapahtumissamme vuoden aikana, olit nuori tai vanha, jäsen tai ei-jäsen, kaikki ovat tervetulleita. Verkostoituminen kannattaa aina, eikä se maksa mitään.

Tästä linkistä voit nähdä uuden johtokuntamme vuodelle 2023. Otamme tuttuun tapaan aina mieluusti vastaan hyviä ideoita tapahtumista ja muista suomalaisia kiinnostavista aktiviteeteista, ja olemme muutenkin tavoitettavissa matalalla kynnyksellä. On ilo olla mukana vahvistamassa ja kasvattamassa eri tavoin Tanskan ja Kööpenhaminan ainutlaatuista suomalaisverkostoa. Toki myös perinteet velvoittavat. Ensi vuonna Kööpenhaminan Suomalainen Seura juhlii nimittäin 120-vuotista taivaltaan.

Uutta virstanpylvästä kohti siis.

Terveisin,

Timo Priha
Puheenjohtaja

PS: Jos olet kiinnostunut Heini Kofoedin kirjoittamasta seuran historiikista, niitä on noudettavissa ruotsalaiselta kirkolta 120 kr. hintaan erikseen sovittavana ajankohtana. Voit kirjoittaa kiinnostuksesta osoitteeseen info@suomalainenseura.dk

Jäsenmaksut – Memberships
Voit tukea Kööpenhaminan Suomalaisen Seuran toimintaa liittymällä jäseneksi. Jäsenmaksu vuodelle 2023 on 200 DKK / hlö.

Voit liittyä kätevästi MobilePay-maksulla numeroon 28966. Laita sähköpostiosoitteesi viestikenttään. Vaihtoehtoisesti voit siirtää jäsenmaksun tilillemme
Reg. nr. 1551
Tilinumero 8095728.
tai
IBAN: DK5830000008095728
BIC/SWIFT: DABADKKK.

Jos haluat vahvistuksen itsellesi jäsenyydestä, muista kirjoittaa sähköpostiosoitteesi viestikenttään.

Kiitos tuestasi!

Siirry sivun alkuun