Vierailu Stevns Klinteillä, Kylmänsodan museossa sekä Højerupin tippuvalla kirkolla

Vierailu Stevns Klinteillä, Kylmänsodan museossa sekä Højerupin tippuvalla kirkolla 25.05.2019 klo 10:30

Stevnsin kunta sijaitsee noin 70 km päässä Kööpenhaminasta etelään. Tämä UNESCOn maailmanperintökohde sekä erityislistattu maailman ainutlaatuinen kulttuuri- ja luonnonperintö kohde, tarjoaa henkeä salpaavat maisemat niin maalla kuin mereltä.

Kylmänsodan museo, joka oli yksi Tanskan suurimmista salaisuuksista aina 2000-luvulle asti, kunnes linnoitus museoitiin ja avattiin yleisölle 2008, on tänä päivänä yksi suurimmista vierailukohteista alueella. Opastetun kierroksen aikana pääset tutustumaan niin maanpäällä historialliseen alueeseen sekä kulkemaan tunneleissa, jotka kulkevat 18 metriä maanalla ja pituutta tunneleilla on 1,7 km.

Højerupin tippuva kirkko rakennettiin noin 1250-luvulla, 30 metrin korkeuteen rantakalliolle. Kallion heikentyessä ja eroosion voimasta, kirkko koki kovan kohtalon 1928, jolloin osa siitä tippui mereen. Tänä päivänä loput kirkosta on tuettu niin, että sen toivotaan säilyvän vielä pitkään. Viimeinen messu pidettiin 1910, ja nyt kirkko on avoinna vierailijoille, jotka haluavat kokea tämän upean romaanisen tyylisuunnan rakennuksen sekä upeat näkymät merelle, kirkon parvekkeelta.

Osallistuminen tapahtumaan on ilmainen seuran jäsenille (poislukien sisäänpääsymaksu museoon, kuljetus sekä lounas), muille osallistumismaksu on 50kr museon sisäänpääsymaksun, kuljetuksen sekä lounaan lisäksi.

Ilmoittautumiset:
https://billetto.dk/e/vierailu-stevns-klinteilla-kylmansodan-museossa-ja-hojerupin-tippuvalla-kirkolla-billetter-358947/

Päivän ohjelma (huomioithan, että aikataulu on vain suuntaa-antava ja se voi hiukan muuttua päivän aikana):
KLO:
10:30 Tapaaminen Krista Paulinin luona Havnevej 14, 4673 Rødvig Stevns. Täällä matkalaiset saavat mukaan sämpylän sekä limun.

10:45 – 11:00 Siirtyminen yksityisautoilla kylmänsodan museoon. (Ne jotka tulevat junalla, sovitamme autoihin ja tarvittaessa ajamme muutaman kierroksen, jotta kaikki mahtuvat mukaan.)

11:15 – 13:30 OMAKUSTANNE PÄÄSYMAKSU 120 KR AIKUINEN, 100 KR SENIORI
Opastettu kierros kylmänsodan museossa. HUOM! Ryhmä saatetaan jakaa eri oppaiden alaisuuteen, eli ei ole taattua että pääsemme liikkumaan yhtenä ryhmänä. Kierroksen aikana kävellään noin 3 kilometriä, joka on huomioitava, sillä kierrosta ei voi tehdä kuin kävellen. Otathan mukaasi lämpimän vaatetuksen, sillä maanalla tapahtuva kierros kestää noin 1 tunnin ja lämpötila on vain noin 10 astetta.

13:30 – 15:00 Otathan huomioon, että tähän aikatauluun on laskettu siirtyminen kylmänsodan museosta ravintolaan.
Omakustanne lounas ravintola Traktørstedet Højeruplundissa. Ravintolaan on tehtävä pöytävaraus, joten ilmoittautuminen on sitova. Ravintola tarjoilee buffe lounaan á 185kr per hlö, ei sisällä juomia! Alueella on myös picnic pöytiä, jos joku haluaa ottaa omat eväät mukaan.

15:00 – Vapaa vierailu lounaan jälkeen kirkossa sekä sen ympäristössä, jonka jälkeen virallinen retki päättyy. Kaikki voivat vapaasti jäädä nauttimaan Stevnsista ja suosittelen vierailua Rødvigin satamassa.

Facebook event:
https://www.facebook.com/events/328951168034861/

Siirry sivun alkuun